15.11.2025
SHG:n sennujen reissu Tunisiaan 3.-10.11.2025
Diar el Andalous, 5 tähden hotellimme sijaitsi lähellä Soussea. Hotellin ruokapalvelut olivat erinomaiset kuten myös palvelu. Hotellissa oli 3 ulkoallasta ja hiekkaranta lämpimine vesineen, joka houkutteli monet pulikoimaan. El Kantaoui golfin kenttien (Panorama ja Sea Course) kunnossa oli toivomisen varaa, mutta vaihtelevalta Panoramalta oli upeat merimaisemat, jotka kompensoivat kentän kuntoa. Osa jatkoi matkaansa toiseksi viikoksi Hammametiin, jossa Sitrus golfin kenttien kunto oli oikein hyvä.
Vapaapäivänä monet lähtivät läheiseen Port el Kantaouin satamaan, jossa oli muutamia ravintoloita ja myymälöitä. Osa kävi hoidoissa hotellin Spa'ssa.
Ja tokihan me kisailtiin Ongolfin palkintolahjakorteista. Eclectic-kisa oli kovatasoinen kuten myös ryhmäkilpailut. Miesten Eclectic kisan voitti Jukka 47pb, Reiska ja Jesse saivat myös kasaan hienot 45 pb ja Ari 44 pb. Naisten Eclectic oli kahden kauppa eli Aron Pia ja Anne saalistivat 42 pb, Vilmin Pia ja Sari 41 pb.
Päätöskisana oli Shamble, jonka voitti joukkue: Eki, Jesse Pia V ja Sari. Valssin pyörteet sujuivat parhaiten Saritalta, Tiltulta ja Pia V:ltä. Puttikisan voitto meni Annelle, RIitalle, Tarulle ja Tiltulle. Lahjakortteja riitti kivasti myös arvontaan.
Säät suosivat joka päivä (n 22-25C), vikana päivänä saatiin muutama pisara.
Ongolf järjestää myös keväällä 6 charter lentoa Tunisiaan ja hinta näyttäisi olevan sama eli 1350 €/hlö 2-hh all inclusive.
*******
Mutta Me sennut lähdemme keväällä (20.4) Berliiniin. Precise Resort Bad Saarow golf resort: 3 hienoa kenttää ja huippuhotla. vain alle tunnin päässä Berliinistä.
Kyseisen matkan tiedot löytyvät toisaalta sivuiltamme.