Kutsu kaveri pelaamaan Juhlaviikon maanantaina 28.7.

SHG:n Luukin kentälle on aina päässyt pelaamaan ilman greencardia. Se on ollut yksi maanvuokrasopimukseen sisältyvistä ehdoista. Hyvä niin, sillä sen ansiosta Luukki on ollut tuhansien pelaajien ensimmäinen koskaan pelaama kenttä. Nyt voit tuoda golfista kiinnostuneen tai sitä jo pelaavan kaverisi nauttimaan Luukin kentästä.

Kaveripäivää vietetään Juhlaviikon maanantaina 28.7. Silloin kaverin pelikierros maksaa vain 44 euroa.

Aikavaraukset 2 viikkoa ennen myös jäsenille ja pelioikeutetuille

Osakkaat pääsevät varaamaan peliajat normaalisti Wisen kautta ja jäsenet ja pelioikeutetut soittamalla caddiemasterille. Kun aikavaraus aukeaa, tarjolla on aikoja klo 14:stä eteenpäin. Lisää aikoja avataan, mikäli aamupäivän kisan osallistujamäärä sen sallii.

Luukissa maanantaisin myös ilman greencardia

Helsingin kaupungin kanssa tehty Luukin maanvuokrasopimus on edellyttänyt jo 60-luvulta alkaen, että kaikkien pitää päästä Luukkiin pelaamaan.

SHG:n alkuvuosikymmenillä tarjottiin mahdollisuus pelata ilman greencardia viikon jokaisena päivänä. Kun pelaajamäärät alkoivat 80-luvulla kasvaa, mahdollisuus rajattiin lähtöihin ennen klo 14. Melko pian jouduttiin tästäkin luopumaan ja siirryttin nykyiseen käytäntöön, että ilman greencardia voi pelata maanantaisin.

Muista tämä mahdollisuus kun joku kaverisi haluaa kokeilla lajia!